Balkony jsou mnohdy podceňovaným místem. Realitní kanceláře sice upozorní na prostor “navíc”, ale většina majitelů bytu pak balkon využije pouze k věšení prádla či odložení drobností. Balkony přitom můžou skvěle otevřít obytný prostor a zafungují dokonce jako malá zahrádka.

Z balkonu rovnou do kuchyně
Řada rostlinek nutně potřebuje přístup vzduchu a slunce. Pokud rádi kořeníte jídlo čerstvou bazalkou, majoránkou nebo pažitkou, víte, jak rychle se spotřebuje vzrostlá bylinka z květníku. Vyzkoušejte samozavlažovací truhlíky a vytvořte si malý záhonek po obvodu balkonu. Rostliny zareagují na lepší místo a větší prostor s rychlostí. Porostou v bohatších trsech, rychleji se rozvinou a přinesou vám do kuchyně bohatší a pestřejší chuť. Pro pěstování v nádobě jsou uzpůsobeny známé i exotické bylinky. Experimentujte a nebojte se kombinovat. Vaši zahrádku snadno obstaráte a základní vybavení pořídíte v každém hobby marketu s minimální investicí.

Jahody i rajčata
Balkon můžete využít i jako malou školní třídu. Speciálně šlechtěné odrůdy jahod, malin, brusinek, ale i rajčat či paprik nadchnou i vaše děti. Ukažte jim, jaká péče je třeba od sazeničky po zralé plody. Nechte své děti budovat vlastní koutek a pečovat o rostlinky s vámi. Odměnou jim bude zdravé mlsání a vitamíny, o kterých by jinak třeba zbytečně diskutovaly.

Bezpečný provoz
O zahrádku na balkoně se nemusíte bát. Pokud váš byt čelí návětrné straně, snadno vytvoříte jemnou clonu z výpletu v zábradlí, která uchrání rostliny před větrem nebo prudkým sluncem. V případě velké nepřízně počasí pak nádobu snadno a rychle odklidíte do bezpečí bytu a po bouřce zase vystavíte ven. Balkony můžou kvést celé léto, ale také vám po většinu roku můžou přinášet krásné vůně a chutě. Vyzkoušejte si vypěstovat mátu. Letní mojito vás o účelnosti domácí zahrádky přesvědčí.